Portal turystyczny na Kujawach

ZNAJDŹ NOCLEG...

MIEJSCOWOŚCI NA KUJAWACH

Inowrocław - na Kujawach zachodnich

Inowrocław – historyczna stolica Kujaw zachodnich. Inowrocław położony jest na Pojezierzu Kujawskim, nad rzeką Noteć.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Sępólno Krajeńskie

Położenie
Położone jest nad Jeziorem Sępoleńskim, w dolinie rzeki Sępolny (przez mieszkańców zwanej Sępolenką), przy drodze krajowej nr 25, w odległości 64 km na północny zachód od Bydgoszczy.

Historia
Pierwsza osada targowa na terenie obecnego miasta powiatowego wykształciła się w 2. połowie XII wieku. Gród jest jednak wymieniany po raz pierwszy w źródłach pisanych dopiero w 1312 r. Do połowy XIV wieku wzniesiono zamek sępoleński wzmiankowany w 1359 r. Rok później Henryk Ostróg – ówczesny właściciel Sępólna – otrzymał z rąk Kazimierza Wielkiego przywilej lokacyjny. W 1409 r. miasto niszczą Krzyżacy. Pod koniec XVI wieku miejscowość przejmuje rodzina Zebrzydowskich. Odnowienie w 1674 r. praw miejskich i przejęcie mniej więcej w tym samym okresie Sępólna przez rodzinę Potulickich stało się przyczyna jego stopniowego rozwoju, zahamowanego dopiero przez duży pożar w 1854 r., który zniszczył większość ówczesnej zabudowy. Po okresie zaborów, w 1920 r. miasto stało się stolica powiatu obejmującego polską część Krajny.

Warto zwiedzić:
- usytuowany na prawym brzegu wypływającej z Jeziora Sępóleńskiego strugi Sępolna, klasycystyczny kościół parafialny pw. św. Bartłomieja, wzniesiony w latach 1789-1803 w miejscu poprzedniego z 1360 r., a następnie rozbudowany w latach 1926-27 w stylu neobarokowym. Wystrój prezentuje liczne style artystyczne od gotyckiego do klasycystycznego wskazując na długą historię miejscowości; na uwagę zasługują gotyckie rzeźby przedstawiające Marię Magdalenę i Jana Chrzciciela. Ściany pokrywają polichromie.

źródło:
Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Artykuły o podobnej tematyce:


Nakło nad Notecią  

© 2009-2013 SloneczneKujawy.pl