Portal turystyczny na Kujawach

ZNAJDŹ NOCLEG...

MIEJSCOWOŚCI NA KUJAWACH

Inowrocław - na Kujawach zachodnich

Inowrocław – historyczna stolica Kujaw zachodnich. Inowrocław położony jest na Pojezierzu Kujawskim, nad rzeką Noteć.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Ciechocinek

Ciechocinek

Położenie

Ciechocinek usytuowany jest na tzw. Białych Kujawach, pośrodku Niziny Ciechocińskiej, będącej częścią Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej, w dolinie lewobrzeżnej Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, ok. 40 m n.p.m.

Historia

Od XVII wieku był to obszar osiedlania się przybyszów olęderskich, którzy zajmowali się też warzelnictwem soli. Na początku XIX wieku zainteresowano się miejscowymi solankami. W 1833 r. otwarto dwie tężnie i warzelnię, trzy lata później pierwsze łazienki w tzw. „austerii rządowej”. Przez całe stulecie miejscowość rozwijała się w duże uzdrowisko. W 1916 r. Ciechocinek uzyskał prawa miejskie, a po I wojnie światowej znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Obecnie miasto jest jednym z największych uzdrowisk w kraju.

Warto zwiedzić:

- neogotycki kościół św. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1873-84 według projektu Edwarda Ciechockiego, wnętrze w latach 1965-66 pokryła barwna polichromia autorstwa Józefa i Łucji Oźminów.
- Zespół XIX-wiecznych tężni wzniesionych w latach 1827-28 i 1859 r. Między drugą a trzecią tężnią znajduje się klasycystyczna obudowa źródła solankowego. Długie, drewniane konstrukcje wypełnia chrust cierniowy, którego zadaniem jest odparowywanie ściekającej solanki. Z okresu powstawania uzdrowiska pochodzi też klasycystyczna warzelnia soli, powstała około połowy XIX wieku.
źródło:
Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Artykuły o podobnej tematyce:


Grudziądz  

© 2009-2013 SloneczneKujawy.pl