Portal turystyczny na Kujawach

ZNAJDŹ NOCLEG...

MIEJSCOWOŚCI NA KUJAWACH

Inowrocław - na Kujawach zachodnich

Inowrocław – historyczna stolica Kujaw zachodnich. Inowrocław położony jest na Pojezierzu Kujawskim, nad rzeką Noteć.

więcej »

Wszystkie artykuły »

Aleksandrów Kujawski

Położenie
Aleksandrów Kujawski położony jest na Kujawach, między Toruniem a Włocławkiem. Region miasta cechuje uzdrowiskowy charakter, związany z występowaniem solanek oraz z dobrymi właściwościami klimatu.

Historia

W 1862 r. z majątku ziemskiego Białe Błota wydzielono działkę na miejscowość z komorą celną w związku z budową linii kolejowej łączącej Bydgoszcz z Warszawą. W pobliżu na rzece Tążynie przebiegała granica między dwoma zaborami. W wyniku szybkiego rozwoju w 1880 r. Aleksandrów Kujawski uzyskał prawa miejskie, a w 1932 r. przeniesiono tu z Nieszawy siedzibę powiatu.
 
Warto zwiedzić:
- klasycystyczny dworzec kolejowy, wybudowany w 1879 r. w związku ze spotkaniem dwóch cesarzy - rosyjskiego Aleksandra II i niemieckiego Wilhelma I.
- Pałac Trojanowskich wybudowany na Białych Błotach na wzór willi położonej na wysepce jeziora Leman w pobliżu Alp. Pałacyk stoi w  malowniczym parku, w którym znajduje się 11 dębów uznawanych za pomniki przyrody
- neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego z 1896 r., rozbudowany w 1906 r., wewnątrz barokowy, XVIII-wieczny
- ołtarz główny przeniesiony z Łowicza z nowszym obrazem ukrzyżowania
- Ukraiński Cmentarz Wojskowy
- budynek dawnego kolegium Salezjanów z lat 1913-1916 i 1927.

źródło:
Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Artykuły o podobnej tematyce:


Włocławek  

© 2009-2013 SloneczneKujawy.pl